Rate this post

Bez względu na to, czy planujemy założyć ogromne akwarium morskie, czy średniej wielkości zbiornik słodkowodny, musimy dobrać do niego odpowiedni filtr. Bez właściwie działającego urządzenia w akwarium gromadziłyby się zanieczyszczenia, które nie tylko zaburzyłyby estetykę zbiornika, lecz także wpływałyby negatywnie na żyjące w nim organizmy. Jednym z rodzajów filtrów są filtry przepływowe wykorzystywane w akwariach morskich. Czym się charakteryzują?

Filtry do wody są jednymi z najważniejszych sprzętów w akwarystyce. Nie ma akwarium, które mogłoby funkcjonować bez filtrów. To filtry odpowiadają za czystość wody, w tym za jej klarowność i usuwanie niepożądanych substancji.

Liczba filtrów do wody dostępnych na rynku może przytłoczyć początkującego akwarystę. Osoba, która zakłada akwarium, ma do wyboru filtry wewnętrzne, wśród których wyróżnia się:

– filtry klasyczne – napędzane głowicą z pompą,

– gąbkowe – w formie plastikowej rurki z nałożoną gąbką,

– podżwirowe – wyglądające jak siatka i umieszczane pod podłożem,

– hamburskie – wykonywane samodzielnie na bazie gąbki.

Filtry zewnętrzne dzieli się zaś na filtry kaskadowe, kubełkowe, narurowe oraz sumikowe (sumpy). A to nadal nie koniec podziałów, ponieważ istotny jest także rodzaj filtracji. Filtracja w akwarium może być mechaniczna, chemiczna lub biologiczna.

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku akwariów morskich. Tu podstawą są odpieniacze białek, lampy UV oraz filtry przepływowe lub kaskadowe.

Za co odpowiadają filtry do wody w akwarium?

Jaka jest rola filtrów do wody w akwarium? Jak wspomniano wcześniej, urządzenia odpowiadają za oczyszczanie wody zarówno z cząstek stałych takich jak resztki pokarmu czy odchody, jak i z zanieczyszczeń chemicznych, a także z białek i związków organicznych, które przekształcają się w amoniak.

Przeczytaj również:  Co wybrać: Rolki 2w1 czy tradycyjne?

Jednocześnie podtrzymują również przepływ wody, który jest niezbędny do życia części organizmów morskich i wspierają utrzymanie równowagi biologicznej oraz mineralnej. Ich dokładne działanie zależy od rodzaju filtra i zastosowanych mediów filtracyjnych.

Jakie media stosuje się w filtrach przepływowych, czyli tych przeznaczonych do akwariów morskich?

Filtr przepływowy, czyli jaki?

Przepływowe filtry do wody pozwalają na użycie różnorodnych mediów filtracyjnych. Mogą być nie tylko filtrami na węgiel aktywowany, lecz także na absorbent fosforanów, azotanów czy żywice demineralizujące.

Nazywa się je inaczej filtrami fluidyzacyjnymi lub reaktorami. Przepływowe filtry do wody w akwarium wyglądają jak przezroczyste cylindry o różnej średnicy i wysokości. Można je montować strefie mokrej zbiornika technicznego albo na zewnątrz zbiornika w zależności od tego, czy konstrukcja filtra będzie szczelnie zamknięta, czy otwarta. Co ważne, żeby filtr mógł pracować, potrzebna jest odpowiednia pompa.

Filtry do wody przepływowe można kupić np. tu: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska/filtracja/filtry-przeplywowe

Wyjątek stanowią skarpety filtracyjne, które nie wymagają pompy. Mocuje się je na brzegu zbiornika albo sumpa w takim miejscu, żeby przez cały czas przepływała przez nie woda. Mają za zadanie zbierać zanieczyszczenia, ale nie dorównują filtrom z aktywnym przepływem wody.