Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jak wybrać kask na rolki?

0

kask-rolkiKaski powoli stają się standardowym wyposażeniem każdej osoby jeżdżącej na rolkach. Związane jest to niewątpliwie z rosnącą wśród ludzi świadomością dotyczącą ich bezpieczeństwa podczas uprawiania tego typu sportów. Jazda na rolkach jest aktywnością, w której nie jesteśmy stanie przewidzieć wszystkiego.

Nawet jeśli nie jeździmy szybko, może przytrafić się nam wypadek. Do najczęstszych kontuzji rolkarzy należą stłuczenia kolan i łokci oraz obtarcia nadgarstka. Największym zagrożeniem jest jednak uraz głowy. Aby ochronić się przed konsekwencjami tego typu wypadków, coraz większa liczba ludzi sięga po kaski.

Rodzaje kasków na rolki

Wszystkie kaski na rolki są zasadniczo bardzo podobne. Ze względu na budowę możemy jednak wyróżnić ich dwa najbardziej charakterystyczne typy:

kask tradycyjny ? kształtem przypomina kask rowerowy. Posiada sporo otworów wentylacyjnych i jest bardzo lekki. Najczęściej ma również daszek. Takie kaski z reguły polecane są osobom jeżdżącym rekreacyjnie.

kask ?orzeszek? – jego wygląd zbliżony jest do kasku motocyklowego. Jest o wiele bardziej zabudowany niż kask rowerowy. Ochrania też większą część twarzy. Ze względu na dużą powierzchnię jest on również zdecydowanie cięższy. Polecane osobom, które jeżdżą agresywnie lub  wyczynowo.

Budowa kasku

kask_podpisy_nowy

Skorupa zewnętrzna ? tworzona jest przeważnie ze styropianu powleczonego tworzywem sztucznym. Skorupa taka sama w sobie nie stanowi jednak żadnej ochrony. Jej działanie możliwe jest dopiero w połączeniu ze specjalnym wypełnieniem.

Wypełnienie ? większość kasków na rolki posiada we wnętrzu wypełnienie EPS. Jest to specjalna pianka posiadająca różną gęstość. Główną zaletą tej pianki jest zdolność pochłaniania energii podczas uderzenia kasku o twarde podłoże. Spotykane są także grube wypełnienia steropianowe.

Otwory wentylacyjne ? zapewniają doskonały przepływ powietrza pomiędzy naszą głową a środowiskiem zewnętrznym. Ilość otworów wentylacyjnych nie powinna być jednak zbyt duża. Im jest ich więcej, tym właściwości ochronne kasku stają się mniejsze. Każdy otwór wentylacyjny powinien być także zabezpieczony specjalną siateczką z niewielkimi oczkami. Uniemożliwi ona przedostawanie się drobnych owadów pod skorupę kasku.

Wnętrze kasku ? abyśmy mogli czuć się w kasku komfortowo, musi on być wyłożony od wewnątrz delikatnym materiałem. Najczęściej używa się do tego specjalnej gąbki lub miękkiej pianki. Dodatkowo, materiał ten powinien posiadać specjalne właściwości antybakteryjne, które przy okazji ograniczałyby powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Zapięcie ? w zależności od modelu, w kaskach rolkowych znajdziemy różne systemy mocowania. Możemy wybrać np. kask z paskami biegnącymi wzdłuż policzków, zapinanymi pod brodą. Inna opcją jest zakup kasku z paskami ułożonymi na kształt trójkąta. W takich modelach paski przechodzą z jednej i z drugiej strony ucha. Każdy z tych systemów jest skuteczny, dlatego jego wybór zależy od naszego indywidualnego upodobania. Aby zagwarantować jeszcze więcej komfortu, producenci często wprowadzają w okolicy zapięcia specjalną wstawkę z miękkiego materiału. Dzięki temu klamry nie podrażniają delikatnej skóry twarzy.

Elementy dodatkowe ? kask na rolki może posiadać wiele różnych dodatkowych gadżetów. Spośród  tych wszystkich dodatków najbardziej przydatne okazują odblaski lub daszek. Odblaski zapewniają doskonałą widoczność osoby poruszającej się na rolkach. Jeżeli kask ma służyć dziecku, odblaski wydają się być wręcz niezbędne. Daszek natomiast ochrania twarz przed słońcem i wynikającym z niego oślepieniem. Najnowsze modele kasków posiadają już możliwość jego odpinania.

Wybór odpowiedniego rozmiaru kasku

Odpowiednio dobrany kask powinien trzymać się stabilnie w jednej pozycji. Nie może on być ani za luźny ani za ciasny. Jeżeli będzie za duży, podczas upadku może ześlizgnąć się z naszej głowy. Zbyt ciasny kask potrafi natomiast uczynić naszą jazdę bardzo niekomfortową. Niektóre kaski posiadają możliwość regulacji. Taki system pozwala nam właściwie dopasować kask do kształtu naszej głowy. Pozostałe kaski należy wybrać według rozmiarów. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, należy zmierzyć obwód naszej głowy. Pomiaru dokonujemy powyżej brwi, używając do tego taśmowego metra. Otrzymany wynik należy porównać z rozmiarem kasku. Na metce zazwyczaj podaje się jego obwód wyrażony w centymetrach.

Umiejscowienie kasku

Przód kasku powinien znajdować się powyżej linii brwi. W sytuacji, gdy będzie on ułożony zbyt nisko, może niespodziewanie zasłonić nam oczy, a tym samym ograniczyć nasze pole widzenia podczas jazdy. Kask ułożony zbyt wysoko, nie ochrania w wystarczający sposób głowy podczas upadku.

Ustawienie pasków

Nawet najlepiej dobrany kask nie spełni swojej funkcji, jeśli jego paski nie będą odpowiednio wyregulowane. Regulacji dokonujemy po założeniu kasku. Jeśli wybraliśmy model z paskami zbiegającymi się w trójkąt, regulacja powinna polegać na tym, aby miejsce ich zetknięcia umiejscowione było dokładnie pod uchem. Paski z jednej i drugiej strony głowy muszą być jednakowo napięte. Ich odpowiednia regulacja powinna dać nam możliwość włożenia dwóch palców pomiędzy zapięcie a szyję. Paski nie powinny nas także uciskać i utrudniać nam oddychania.

Certyfikaty

Kask przeznaczony do jazdy na rolkach musi spełnić określone normy. Produkty dopuszczone do użytku oznacza się symbolem EN 1078. Norma ta gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz trwałość kasku. Wybierając kask należy jednak zawsze pamiętać, że nawet najlepszy model nie zabezpieczy nas całkowicie prze urazami spowodowanymi wypadkiem. Jeżeli kask ulegnie nawet nieznacznemu uszkodzeniu, zawsze należy wymienić go na nowy!

Skomentuj ten wpis