Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Rolki do jazdy freestyle – charakterystyka

0

freestyle1W życiu każdego miłośnika rolek przychodzi taki czas, kiedy zwykła jazda rekreacyjna, nie jest już czymś co daje nam satysfakcję. Ten moment jest dobrą okazją, aby zamienić swój sprzęt na nowy i rozpocząć naukę nieco innej techniki jazdy.

Jeżeli nasza umiejętność jazdy na rolkach osiągnęła już zaawansowany poziom, nie powinniśmy mieć problemów z przyswojeniem sobie nowych umiejętności. Jedną z technik przeznaczonych dla osób bardziej doświadczonych w jeździe jest freestyle.

Styl ten nazywany jest także slalomem. Polega on głównie na wykonywaniu tricków pomiędzy pachołkami ustawionymi w różnych odległościach. Aby tricki te były jak najbardziej efektowne, rolki muszą być do nich odpowiednio przystosowane. Rolki do freestyle’u posiadają krótką aluminiową szynę oraz kółka w dwóch wielkościach. Kółka zewnętrzne są nieco mniejsze od dwóch kółek środkowych. Zadaniem tych elementów jest bowiem zapewnienie odpowiedniej zwrotności, umożliwiającej sprawne ominięcie pachołków. Ponadto, ten typ jazdy mocno angażuje okolice naszego stawu skokowego. Z uwagi na to, rolki do freestyle’u muszą posiadać solidną konstrukcję buta. Zapewnia to doskonałą stabilizację naszej nogi nawet podczas wykonywania skomplikowanych ruchów. Za właściwy poziom stabilizacji odpowiedzialny jest także system mocowania zastosowany w rolkach. Najczęściej rolki dopasowuje się do nogi za pomocą sznurówek. Zabezpieczenie to jest dodatkowo uzupełniane przez zapięcie klamer.

Oprócz doskonałych właściwości stabilizujących, rolki takie posiadają zazwyczaj odpowiednio wyprofilowaną podeszwę. Dzięki niej w rolkach czujemy się nie tylko pewnie, ale także i komfortowo. Dla zwiększenia wygody użytkowania większość rolek tego rodzaju posiada specjalne systemy absorbujące drgania.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry techniczne, rolki do freestyle’u mogą posiadać różne rodzaje łożysk. Najczęściej spotykane są jednak łożyska ABEC 7. Kółka w takich rolkach wykonane są natomiast z kauczuku. Aluminiowa płoza jest lekka i wytrzymała, co nie tylko zmniejsza wagę rolek, ale także wydłuża czas przydatności tego sprzętu. Rolki do freestyle’u są więc doskonałym wyjściem dla osób pragnących rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie skatingu.

Skomentuj ten wpis