Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Rolki – jak je wybrać? Jeszcze więcej wskazówek!

0

IMG_6829_rev0Planując zakup rolek, trzeba przygotować się nie tylko na małą inwestycję, ale też zawrót głowy, którego doświadczy się podczas przeglądania całego asortymentu tego sprzętu sportowego. Warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak idealne rolki – można raczej pokusić się o stwierdzenie, że każdy użytkownik może znaleźć idealne rolki dla siebie, o ile oczywiście zwróci baczną uwagę na wszystkie ważne detale i parametry, dostosowując je do własnych potrzeb i umiejętności.

Odpowiednie buty

Dobre buty to podstawa przy niemal każdej okazji, ale stabilność i komfort stóp są szczególnie ważne podczas praktykowania sportu związanego z dość szybką jazdą. Właściwy but w przypadku rolki to taki, w którym stopa mieści się bez problemu, a nawet posiada jeszcze nieco wolnej przestrzeni. Ten dodatkowy luz jest obliczony między innymi na to, że podczas wysiłku stopa odrobinę spuchnie, a wówczas zbyt ciasny but może skutecznie zniszczyć całą przyjemność przejażdżki. Dobrze jest więc wybrać rolki o numer większe od obuwia, jakiego używa się na co dzień. Oczywiście wypada się upewnić, że założywszy rolki w danym rozmiarze, posiada się odpowiednią pewność ruchów.

Tajemnice kółek

Bardzo istotnym elementem rolek, od którego zależy w znacznej mierze jakość jazdy, są kółka. Każda łyżworolka posiada płozę wyposażoną w cztery nieduże kółeczka, zazwyczaj wykonane z poliuretanu. Tworzywa i rozmiary kółek mogą się jednak nieco różnić, przez co na rynku sprzętu sportowego można znaleźć rolki z małymi lub dużymi, miękkimi lub twardymi kółkami. Każde z nich, poprzez specyfikę swoich właściwości, warunkują inny rodzaj jazdy. Im mniejsze kółka, tym wolniejsza staje się jazda, jednak rolka zyskuje na stabilności, jest także bardziej zwrotna i pozwala na bardziej swobodne wykonywanie różnych manewrów. Miękkość kółek to również parametr, którego natężenie wpływa na szybkość jazdy. Im bardziej miękkie kółka, tym wolniejszy ich obrót, ale przy okazji noga jest bardziej zamortyzowana i nie odczuwa dyskomfortu wywoływanego drganiami używanej rolki. Miękkie kółka są ponadto trwalsze.

Skomentuj ten wpis