Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jakie łożyska wybrać?

0

lozyska7rs_1Dokonując zakupu rolek powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich warstwę estetyczną czy solidną konstrukcję skorupy buta, ale także na takie parametry jak wielkość i twardość kółek oraz rodzaj i rozmiar łożysk. Dzisiaj postaramy się przekazać Wam kilka cennych rad ułatwiających skompletowanie łożysk.

W modelach rolek dostępnych obecnie w sklepach występują trzy typy łożysk: ABEC, SG oraz ILQ. Łożyska ABEC składają się z siedmiu kółek i smarowane są smarem. Każde z nich posiada również oznaczenie cyfrowe: 1, 3, 5, 7 lub 9. Ta wartość liczbowa mówi nam jak szybko kręcą się łożyska. Innymi słowy, łożyska 7 kręcą się o wiele szybciej niż np. 3. W przypadku rolek rekreacyjnych, informacja ta jest kluczowa dla osób uczących się jeździć. Powinny one wybierać modele z łożyskami o mniejszych parametrach. ABEC1 sprawiają, że rolki są bardzo wolne, dlatego ten typ łożysk znajdziemy głównie w sprzęcie przeznaczonym dla dzieci, które dopiero uczą się jeździć. Kiedy nabiorą one już jakichś umiejętności, możemy zainwestować w nieco szybsze łożyska, czyli ABEC3. Dla dorosłych, początkujących użytkowników odpowiednie będą łożyska ABEC5. Zaawansowanym natomiast polecamy kupno sprzętu wyposażonego w łożyska ABEC7 lub 9, który pozwoli im polepszyć dynamikę i zwiększyć prędkość jazdy.

Kolejne, często spotykane łożyska to SG. Smarowane są one specjalnym silikonowym żelem. Powszechnie uważa się, że są one dużo lepsze niż łożyska ABEC. Posiadają także swoją wartość liczbową. Podobnie jak w przypadku łożysk ABEC, łożyska o najmniejszej wartości liczbowej polecane są dzieciakom. SG7 to natomiast łożyska, które charakteryzują się doskonałym stosunkiem wytrzymałości do szybkości. Jeżeli poszukujemy łożysk z najwyższej półki, które zagwarantują nam doskonałą jakość i szybkość, powinniśmy sięgnąć po SG9.

Niektóre modele rolek, np. te produkowane przez firmę K2 posiadają łożyska oznaczone symbole ILQ. Pozwalają one nie tylko na szybszą jazdę, ale także lepiej znoszą większe obciążenia. Są więc odpowiednie dla osób o nieco wyższej wadze. Bardzo często wykorzystuje się je również w rolkach do jazdy agresywnej i szybkościowej. Łożyska ILQ wybierane są głównie przez profesjonalistów, biorących udział w zawodach rolkowych.

Wybór łożysk zależy więc głównie od naszych umiejętności jazdy na rolkach. Kluczowa jest tutaj również cena. Rolki z łożyskami ABEC są zazwyczaj tańsze niż te wyposażone w łożyska SG czy ILQ.

Skomentuj ten wpis