Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jakie kółka do rolek wybrać?

0

68mmJeżeli chcemy zapewnić sobie komfort jazdy dostosowany do naszych umiejętności, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich kółek. Poszczególne kółka różnią się pomiędzy sobą wielkością oraz twardością. Przyjrzyjmy się zatem szerzej tym parametrom.

Jak zapewne zauważyliście, na każdych kółkach w rolkach występują cyfrowe oznaczenia, np. 82/80A. Wartość pierwsza określa średnicę kółek. Im jest ona wyższa, tym większą prędkość można osiągnąć na rolkach. Jednocześnie jednak, większe kółka powodują, że rolki są mniej zwrotne i skrętne. Kółka o wyższej średnicy występują głównie w rolkach rekreacyjnych. Ich przeciętna wielkość waha się w przedziale od 74 do 84 mm. W rolkach agresywnych natomiast kółka są bardzo malutkie. W przypadku takiej jazdy liczy się bowiem precyzja jazdy i dokładność skrętu. Rolki te nie mogą być więc zbyt szybkie.

Drugi z wymienionych wyżej parametrów określa twardość kółek. W przypadku rolek używanych do jazdy rekreacyjnej wartość ta zawiera się w przedziale 78A-82A. W rolkach dla dorosłych wszystkie kółka wykonane są zazwyczaj z poliuretanu, czyli syntetycznego kauczuku. Im większą wartość liczbową znajdziemy więc przy literze A, tym kółko w tych rolkach będzie twardsze. Jakie są zalety twardych kółek? Przede wszystkim są one dużo trwalsze i wolniej się ścierają. Nie trzeba ich tym samym zbyt często wymieniać na nowe. Kółka takie zapewniają również użytkownikom odpowiednią szybkość jazdy. Miękkie kółka również mają swoje zalety. Jedną z nich jest niewątpliwie wysoka przyczepność. Dzięki temu lepiej pochłaniają drgania podczas jazdy i doskonale amortyzują. Ponadto, kółka o mniejszym współczynniku twardości są doskonałe do jazdy po nierównych powierzchniach, czyli np. drogach wyłożonych kostką brukową. Miękkie kółka mają jednak niską żywotność, szybciej się niszczą i ścierają. Często zatem będziemy je musieli wymieniać na nowe.

Osoby początkujące w jeździe rekreacyjnej powinny zacząć od wyboru rolek z mniejszymi kółkami. Wraz ze wzrostem zaawansowania należy także stopniowo zwiększać wielkość kółek. Twardsze kółka powinny natomiast wybierać osoby o większej wadze.

Skomentuj ten wpis