Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jak prawidłowo zapinać rolki?

0

zapiecie-rolkiJazda na rolkach może być fantastyczną zabawą oraz bardzo efektywną formą aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, że dyscyplina ta należy do sportów dosyć „kontuzjogennych”. Oczywiście jeżeli jeździmy na rolkach tylko rekreacyjnie to ryzyko to znacznie maleje. Warto jednak zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jak to zrobić? Podstawą jest prawidłowe zapięcie rolek.

Stabilizacja stopy

Rolki w dużym stopniu przypominają…zwyczajne buty. Dlatego też bardzo podobnie wygląda wybór i zakładanie ich na stopę. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia stabilizacja. Tak jak w przypadku tradycyjnego obuwia ? jeśli jest ono zbyt luźno zawiązane to odczuwamy wyraźny dyskomfort podczas chodzenia. Kwestia ta wygląda identycznie w przypadku rolek. Tutaj jednak nieprawidłowe zapięcie może mieć dużo bardziej opłakane skutki. Zbyt luźno zapięta rolka to większe obciążenie dla stopy i kostki podczas jazdy. To także większe ryzyko odniesienia kontuzji. A te kończą się często przymusową przerwą.

Prawidłowy sposób zapinania

Tak naprawdę zapinanie rolek nie wymaga od nas szczególnych umiejętności. Potrzebne jest tylko wyczucie oraz stosowanie się do kilku ważnych porad. Rolki posiadają dwa rodzaje zapięć. Pierwszym z nich są tradycyjne sznurówki. Wiążemy je dokładnie tak samo jak  ma to miejsce w przypadku butów. Drugi rodzaj to specjalne klamry z regulacją paska. Osoby początkujące powinny stosować nieco luźniejsze zapięcie. Oczywiście należy pamiętać o stabilizacji stopy. Z drugiej strony zbyt mocne ?zasznurowanie? może utrudnić przepływ krwi do tkanek. To będzie z kolei powodować spory dyskomfort w trakcie jazdy. Dużą uwagę należy przyłożyć do sposobu zapięcia klamry opinającej kostkę. Z jednej strony musi ona zapewnić stabilizację a z drugiej zagwarantować komfort ruchu. Pamiętajmy, że podczas jazdy na rolkach szczególnie mocno pracuje właśnie ta część stopy. Musimy ją zatem zabezpieczyć a jednocześnie zapewnić jej możliwie duży zakres ruchu. Wielu rolkarzy korzysta z metody zapięcia rolek możliwie jak najmocniej, a następnie poluzowania klamry o 2,3 ząbki. Takie rozwiązanie powinno zapewnić nam właściwości o jakich pisaliśmy.

Tak naprawdę bardzo trudno jest precyzyjnie określić w jaki sposób powinna być zapięta rolka. Warto pamiętać, że każdy człowiek ma indywidualną budowę stopy i z tego względu nie można ustalić jednego szablonu zapięcia. Co więcej sposób zapinania powinien się zmieniać w czasie. W miarę kolejnych treningów nasza stopa ulegnie wzmocnieniu dzięki czemu będziemy mogli bez ryzyka stosować mocniejsze zapięcie. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy w kwestii zapięć jest nasz komfort.

Skomentuj ten wpis