Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Rolki i alkohol

0

Czy można jeździć na rolkach pod wpływem alkoholu?

Tematyka tego artykułu może wzbudzać poruszenie, jednak takie sytuacje się zdarzają. Dużo osób zadaje sobie pytanie, czy osoba jeżdżąca na rolkach jest traktowana jako pieszy, czy też jako osoba prowadząca pojazd. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych osób nie powinno się jeździć na rolkach pod wpływem alkoholu, a jak to wygląda w świetle prawa?

rolki-i-alkohol

Rolkarze w świetle prawa

Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi, że rolkarz jest traktowany tak samo jak pieszy. To samo dotyczy osób jeżdżących na hulajnogach, czy też deskorolkach. To zarządzenie sprawia, iż rolkarze w przeciwieństwie do rowerzystów mogą jeździć na rolkach pod wpływem alkoholu, bez żadnych konsekwencji prawnych. Oczywiście nie oznacza to jednak, że możemy bezkarnie wracać z imprezy pod widocznym wpływem alkoholu. Wszelakie zakłócanie porządku może zostać ukarane przez policję.

Rolkarz jako pieszy ? o czym należy pamiętać?

Zakwalifikowanie rolkarzy jako pieszych, ma również swoje złe strony. Pamiętajmy, że choćby nie wiem jak kusiła nas gładka powierzchnia ulicy pieszy powinien korzystać z chodnika. Jazda po ulicy jest dopuszczona tylko w nielicznych przypadkach, kiedy to nie ma chodnika, albo pobocza. Jadąc ulicą nie również powinniśmy zachowywać się jak piesi, a nie jak nam to podpowiada rozsądek jak rowerzyści. Rolkarz jedzie ulica lewą stroną, zwrócony twarzą do wszystkich nadjeżdżających samochodów. Widząc nadjeżdżający samochód, powinniśmy się zatrzymać i ustąpić mu miejsca. Za jazdę prawą stroną możemy dostać mandat w wysokości do 500 zł, za stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze. Oczywiście jadąc drogą powinniśmy być w 100% trzeźwi, mając na względzie swoje życie, oraz życie innych użytkowników ruchu drogowego.

Skomentuj ten wpis