Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Pielęgnacja i czyszczenie łożysk

1

rolki-po-piaskuSport, jak wiadomo, to nie tylko przyjemności. Uprawiający obojętne jaką aktywność fizyczną, muszą liczyć się z także z pewnymi obowiązkami, czy to dotyczącymi ich ciała, diety i odżywiania, czy też sprzętu na którym trenują. Tak też jest z rolkami. Jazda na nich, aby była w pełni wydajna, przyjemna i bezpieczna, wiąże się z odpowiednim dbaniem o nie. Bardzo istotne jest np. regularne czyszczenie łożysk.

To czy czyścić łożyska w rolkach, czy też nie, wciąż jest sprawą sporną. Jedni twierdzą, że nie należy ich absolutnie dotykać, a tym bardziej niczym smarować, a jeśli się zepsują, należy je zwyczajnie wymienić. Inni natomiast uważają, że jest to zabieg konieczny, zapewniający komfortową jazdę bez kłopotów.

Jeśli zdecydujesz się na ich czyszczenie, możesz skorzystać z dwóch rożnych sposobów; albo rozkładasz koło na części i wyjmujesz łożysko, albo robisz to bezinwazyjnie. W sposobie pierwszym, musisz wyjąc całe łożysko z kółka, które często jest bardzo mocno przymocowane i usunięcie go jest lada wyczynem! Niekiedy trzeba je wyjąc niestety siłowo. Kiedy łożysko zostanie wyjęte, należy umieścić je w naczyniu, najlepiej z naftą, dzięki czemu opadnie z niego piasek, a także inne zabrudzenia. Następnie, należy delikatnie wyciągnąć łożysko i osuszyć je, po czym nasmarować np. towotem. Po tym zabiegu nie pozostaje nam nic innego jak zamontować łożysko z powrotem na miejsce.

Drugi sposób nie wymaga wymontowywania łożysk, a więc jest o wiele łatwiejszy. Wyjęte zostają jedynie same kółka. Do czyszczenia łożyska z zabrudzeń, najczęściej piasku i drobinek, używamy kosmetycznego patyczka. Trzeba przy tym bardzo uważać, aby nie wepchnąć zabrudzeń do wnętrza. Następnie łożyska wycieramy delikatnie ściereczką.

Czy zabieg ten należy wykonywać często, to zależy od tego jak wiele jeździsz i po jakim terenie. Pewne jest jednak to, że czyszczenie kółek bywa konieczne, gdyż, zwłaszcza podczas jazdy na boku, bardzo się zanieczyszczają. Drobinki piasku są higroskopijne, a dodatkowo działają w sposób ścierający ? niszczą zatem Twoje łożysko.

Jeśli zdecydujecie się na ten zabieg to zapraszamy do sklepu Rolki.net.pl po zakup nowych łożysk do Waszych rolek!

1 Komentarz

  1. Jenn

    U mnie niestety na przyszły sezon pozostaje kupno nowych łożysk, ale stare już pomogły mi przejechać nie jeden kilometr. Bez czyszczenia i pielęgnacji już dawno by umarły 🙂

    Odpowiedz

Skomentuj ten wpis