Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Czy można wchodzić w rolkach do autobusu?

0

bus-stop-72171_1280Choć wszyscy zgodnie twierdzimy, że sport to zdrowie, to jednak miłośnicy wielu form aktywności napotkają na swej drodze liczne przeszkody. Jednym z przykładów są osoby poruszające się na rolkach, dla których miejska dżungla szykuje wiele niespodzianek. Chcąc część drogi pokonać autobusem, zaś pozostały fragment spędzić jadąc na rolkach, należy pamiętać o zasadach korzystania ze środków transportu publicznego, które są zbliżone we wszystkich polskich miastach.

W autobusach komunikacji miejskiej generalnie rzecz biorąc sprzęt sportowy nie jest mile widziany. Choć według przepisów dopuszczalne jest na przykład przewożenie rowerów, to skorzystanie z przejazdu z rolkami na nogach nie jest już możliwe. Miłośnik jazdy na ośmiu kółkach może zostać wyproszony z autobusu, przez co całą drogę będzie zmuszony pokonać o własnych siłach. Z taką sytuacją można się spotkać w praktycznie każdym polskim mieście, gdzie wewnętrzne przepisy zakładów komunikacji miejskiej, mniej lub bardziej kategorycznie zabraniają wstępu do autobusu z rolkami na nogach. Nawet jeśli w regulaminie nie istnieje konkretny zapis dotyczący rolkarzy, to za każdym razem kierowca autobusu ma prawo powołać się na przepis zakazujący stwarzania zagrożenia dla pasażerów znajdujących się w pojeździe.

Nad słusznością istniejących przepisów można by debatować bez końca. Faktem jest jednak możliwość wystąpienia zbędnego zagrożenia w autobusie, wywołanego przez osobę na rolkach. Pozostając w mało stabilnych butach wystarczy niespodziewane hamowanie bądź ostry zakręt, aby narazić na niebezpieczeństwo zarówno samego rolkarza jak i pasażerów znajdujących się w jego otoczeniu. W autobusach występuje zakaz noszenia rolek nawet wtedy, gdy dana osoba zajmuje miejsce siedzące. Jest to uzasadnione koniecznością przemieszczenia się w kierunku drzwi, podczas którego również może dojść do wypadku.

Aby uniknąć zbędnych nieprzyjemności i konieczności opuszczenia pojazdu po interwencji kierowcy, warto mieć przy sobie zapasową parę lekkiego obuwia, które można zmienić przed wejściem do autobusu. Dzięki temu podróż będzie bezpieczniejsza a także pozbawiona dodatkowych atrakcji, wynikających z dyskusji z osobą prowadzącą pojazd.

Skomentuj ten wpis