Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jak skręcać na rolkach?

1

group of rollers 2Kiedy opanujemy już jazdę na rolkach w stopniu podstawowym, potrafimy utrzymać równowagę oraz zahamować, nadchodzi czas na naukę kolejnych rzeczy. Nie można bowiem cały czas jechać tylko przed siebie. Przyjdzie kiedyś taki moment i taka trasa, kiedy będziemy musieli wykazać się umiejętnością skręcania. Albo po prostu skręcić, aby uniknąć niespodziewanego spotkania z drzewem lub drugim człowiekiem. Warto wcześniej wiedzieć jak prawidłowo taki skręt wykonać.

Przygotowując się do skręcania na rolkach musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu nóg. Rolki powinny jechać równolegle. Jeżeli chcesz skręcić w lewo, wysuń lewą nogę delikatnie do przodu. Następnie przenieś ciężar ciała na lewą nogę, kładąc nacisk na zewnętrzną stronę rolki. Pamiętaj, aby rolki zbytnio się nie rozjeżdżały. Rolki powinny pozostać w równoległym ułożeniu aż do zakończenia skrętu. Inną metodą, polecaną początkującym rolkarzom, jest skręcanie na szeroko rozstawionych nogach. Jadąc, robisz szeroki rozkrok, jednak nie większy niż szerokość ramion. Następnie chcąc skręcić w lewą stronę, ugnij lewą nogę w kolanie i wykonaj skręt w lewo. Tak samo postępuj z prawą nogą w przypadku skręcania w drugą stronę.

Istnieją również techniki skrętu przeznaczone dla bardziej zaawansowanych rolkarzy. Pierwsza z nich to tzw. ?lunge turn?. Jadąc prosto, wyciągamy przed siebie ręce lekko ugięte w łokciach. Uginamy nogi w kolanach. Jeżeli skręcamy w lewo, uginamy lewą nogę w kolanie. Prawą nogę z kolei odsuwamy na bok i próbujemy zatoczyć nią okrąg. Takie ułożenie umożliwi nam skręt w wybraną stronę.

Najbardziej skomplikowaną techniką wykonania skrętu jest skręcanie za pomocą krzyżowania nóg. Polega ono na przekładaniu jednej nogi za drugą, skręcając jednocześnie w prawą lub w lewą stronę. Technika ta jest bardzo trudna, dlatego też spotykamy ją jedynie u osób profesjonalnie jeżdżących na rolkach. Nauka skręcania nie należy do najprostszych manewrów. Aby wykonywać ją prawidłowo i skutecznie potrzeba systematycznych treningów. Im więcej zatem będziemy jeździć, tym szybciej opanujemy ją do perfekcji.

1 Komentarz

  1. Pitagoras

    Ja jakiś dziwny jestem. Opanowałem przekładanę jako jedyny sposób skręcania. Nie potrafię nauczyć się tego z pozoru najłatwiejszego sposobu z wysunięciem nogi (tej, w którą stronę skręcamy) i przeniesieniem ciężaru ciała na nią. Potrafię zrobić kilkanaście kołeczek przekładanką na 5m kwadratowych w obie strony, ale jak tylko próbuję tego podstawowego skręcania, to „automatycznie” przenoszę nogę z tyłu do przodu i krzyżuję… I tak właśnie przez głupotę wyszła mi najpierw przekładanka (bo inaczje bym się wyłożył). Jak zyć? 😀

    Odpowiedz

Skomentuj ten wpis