Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Plusy jazdy na rolkach

0

Jazda na rolkach bez wątpienia jest zajęciem dostarczającym wiele rozrywki oraz korzyści dla zdrowia. Dowodem na to jest uprawianie tego sportu niemalże całe życie przez osoby, które poznały go w dzieciństwie. Choć mnogość codziennych obowiązków pochłania wiele czasu, mimo to miłośnicy jazdy na rolkach odnajdują wolne chwile aby oddać się swojemu ulubionemu zajęciu, które dostarcza im relaksu oraz utrzymuje ciało i ducha w dobrej kondycji.

Korzyści z jazdy na rolkach

Bez względu na to czy jesteśmy początkującymi czy zaawansowanymi zwolennikami jazdy na rolkach, to zajęcie przynosi nam liczne korzyści już od pierwszego dnia. Jest to sport, który tak jak każdy wysiłek fizyczny, wzmacnia organizm i konserwuje go na długie lata. Ponadto jazda na rolkach w dowolnym stylu rozwija dwie cenne cechy, jakimi są refleks oraz równowaga. Istnieje wiele sposobów przemieszczania się na ośmiu kółkach, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Popularne style jazdy to hokejowy, artystyczny, freestyle, fitness czy wyścigowy. Szybki refleks oraz utrzymanie równowagi nie są rozwijane w tak dużym stopniu podczas uprawiania innych popularnych sportów, na przykład jazdy na rowerze czy biegania. Przemieszczając się na rolkach jesteśmy zmuszeni szybko i sprawnie reagować na wszystkie przeszkody i niedoskonałości terenu, jakie napotykamy na swojej drodze. Ponadto jazda rozwija całe nasze ciało, angażuje wszystkie mięśnie i stawy a także zmysły, w tym także zmysł równowagi.

Ćwiczenia na rolkach są bardziej wymagającym sportem, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości po dłuższej chwili jazdy czujemy się bardziej zmęczeni, niż mogłoby to wynikać z poczucia wysiłku, jaki wykonaliśmy. Nie odczuwając przytłoczenia z powodu trudu jaki wkładamy w przemieszczanie się na rolkach, w krótkim czasie czynimy znaczne postępy. Przykładowo pół godziny treningu na rowerze spala około 150 kalorii, ten sam czas spędzony na ćwiczeniach aerobowych 180 kalorii, zaś pół godziny jazdy na rolkach to aż 300 spalonych kalorii.

W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych, jazda na rolkach jest przystępna cenowo na każdym etapie zaawansowania. Podstawowe rolki, wystarczające dla nowicjuszy, można nabyć na rynku pierwotnym lub wtórnym za niską cenę. Z kolei dobrej jakości modele to inwestycja na wiele sezonów, dzięki czemu miesięczny koszt ich użytkowania jest nieporównanie niższy niż karnet na siłownię czy basen.

Dodatkową zaletą jazdy na rolkach jest możliwość poznania wielu osób, z którymi można dzielić wspólną pasję. W dużych miastach powstają kluby i organizacje, których uczestnicy spotykają się na wspólne sesje jazdy, zazwyczaj popołudniami lub wieczorami. Pokonywanie nowych tras w towarzystwie innych rolkarzy lub wspólne korzystanie ze skate parku może być świetną zabawą i ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu.

Jeśli od dłuższego czasu nie uprawiamy żadnego sportu, nie możemy liczyć na to że już pierwsze kroki na rolkach będą udane. Bez względu na kondycję fizyczną czy wiek, można jednak poczynić duże postępy już po 4-5 treningach. Przynosi to dwie bardzo satysfakcjonujące korzyści, po pierwsze posiądziemy nową umiejętność a po drugie zyskamy większą pewność siebie i zadowolenie z rezultatów nauki.

Skomentuj ten wpis