
źródło: pinterest.com
Uczenie się, jak zatrzymać się na rolkach nie jest to fizyka jądrowa, ale większość początkujących łyżwiarzy boi się hamowania, ponieważ są przerażeni upadkiem. Ten strach wynika z konieczności tego, że rolkę trzeba oderwać od podłoża i ją przechylić go, co ostatecznie może sprawić, że niedoświadczony rolkarz czuje się niezrównoważony i podatny na upadek. Poprawne hamowanie na rolkach nie musi być trudne lub przerażające. Oto krótki poradnik o tym, jak hamować.
Krok 1: Przygotowanie
Kiedy wiesz, że będziesz chciał hamować, pierwszym krokiem w tym procesie jest przygotowanie się – bycie w stanie gotowości. To wymaga tego by umieścić rolki kilka centymetrów od siebie – tak by były do siebie równoległe. Należy również lekko ugiąć kolana i trzymać plecy prosto. To pozwala obniżyć środek ciężkości i zmniejszyć prawdopodobieństwo upadku przy tym, gdy będziesz wykonywał przyszłe kroki.
Krok 2: Hamulec w gotowości
Kiedy już czujesz, że jesteś w stanie wyhamować, następnym krokiem jest przenieść siłę swojego hamowania na przód rolek. Bardzo ważne w tym momencie jest oprzeć się pokusie, aby podnieść palce podczas hamowania, ponieważ spowoduje to że hamulec zadziała zbyt wcześnie. Jeśli jest to zainicjowane zbyt wcześnie, może pojawić się problem.
Krok 3: Pozycja stopy
Po umieszczeniu siły swojego hamowania na przód można teraz przystąpić do unoszenia palców aby mieć wpływ na działanie hamulca. Stopień, w którym trzeba przechylić łyżwy zależy od pozycji hamulca. Jeśli jest wysoki, trzeba przechylić się bardziej – aby zaangażować większe tarcie między podkładką a podłożem. Jeśli jeździsz na rolkach z hamulcem ABT, krok ten będzie nieco inny.
Hamowanie: Częste błędy
– zbyt mocne zginanie kolan
– ciało zbyt wychylone do przodu
– zbyt szerokie rozstawienie nóg
– za duży nacisk na hamulec
Świetny post!
A w temacie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej najlepsze efekty osiągnęłam jeżdżąc na rolkach. Nawet nie wiedziałam, że tyle można schudnąć w tak krótkim czasie. Cała relacja u mnie na blogu.
Z przyjemnością zajrzymy – gratulacjed!
bardzo fajny artykuł zapraszam także na mojego bloga o wrotkach http://uzaleznieniodwrotek.blogspot.com
Dzięki, pozdrawiamy!