Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jeszcze więcej o hamowaniu na rolkach

4
źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Uczenie się, jak zatrzymać się na rolkach nie jest to fizyka jądrowa, ale większość początkujących łyżwiarzy boi się hamowania, ponieważ są przerażeni upadkiem. Ten strach wynika z konieczności tego, że rolkę trzeba oderwać od podłoża i ją przechylić go, co ostatecznie może sprawić, że niedoświadczony rolkarz czuje się niezrównoważony i podatny na upadek. Poprawne hamowanie na rolkach nie musi być trudne lub przerażające. Oto krótki poradnik o tym, jak hamować.

Krok 1: Przygotowanie

Kiedy wiesz, że będziesz chciał hamować, pierwszym krokiem w tym procesie jest przygotowanie się – bycie w stanie gotowości. To wymaga tego by umieścić rolki kilka centymetrów od siebie – tak by były do siebie równoległe. Należy również lekko ugiąć kolana i trzymać plecy prosto. To pozwala obniżyć środek ciężkości i zmniejszyć prawdopodobieństwo upadku przy tym, gdy będziesz wykonywał przyszłe kroki.

Krok 2: Hamulec w gotowości

Kiedy już czujesz, że jesteś w stanie wyhamować, następnym krokiem jest przenieść siłę swojego hamowania na przód rolek. Bardzo ważne w tym momencie jest oprzeć się pokusie, aby podnieść palce podczas hamowania, ponieważ spowoduje to że hamulec zadziała zbyt wcześnie. Jeśli jest to zainicjowane zbyt wcześnie, może pojawić się problem.

Krok 3: Pozycja stopy

Po umieszczeniu siły swojego hamowania na przód można teraz przystąpić do unoszenia palców aby mieć wpływ na działanie hamulca. Stopień, w którym trzeba przechylić łyżwy zależy od pozycji hamulca. Jeśli jest wysoki, trzeba przechylić się bardziej – aby zaangażować większe tarcie między podkładką a podłożem. Jeśli jeździsz na rolkach z hamulcem ABT, krok ten będzie nieco inny.

Hamowanie: Częste błędy

– zbyt mocne zginanie kolan

– ciało zbyt wychylone do przodu

– zbyt szerokie rozstawienie nóg

– za duży nacisk na hamulec

4 komentarze

  1. Anna

    Świetny post!
    A w temacie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej najlepsze efekty osiągnęłam jeżdżąc na rolkach. Nawet nie wiedziałam, że tyle można schudnąć w tak krótkim czasie. Cała relacja u mnie na blogu.

    Odpowiedz

Skomentuj ten wpis