Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jakiego rozmiaru są idealne rolki?

0

IMG_1304_rev0Pytania zawartego w tytule nie należy oczywiście rozumieć dosłownie, ale odnieść bezpośrednio do konkretnej osoby, która zamierza rozpocząć swoją przygodę z rolkami. Zaczynając poszukiwania pierwszej pary tych akcesoriów trzeba być szczególnie ostrożnym – źle dobrane rolki mogą znacząco utrudnić naukę jazdy, przyczynić się do odniesienia kontuzji, a przede wszystkim zniechęcić do uprawiania tego interesującego sportu.

Dobór butów

Do wybierania właściwego rozmiaru należy podchodzić podobnie, jak do szukania butów do biegania. Należy wziąć bowiem pod uwagę, że podczas jazdy jest się w ciągłym ruchu: zmusza się nogi do ciągłego wykonywania specyficznych kroków, a wraz z wysiłkiem każda stopa może odrobinę puchnąć. Buty nie mogą być zbyt ciasne, ani też zbyt luźne – powinny wydawać się komfortowe po przybraniu pozycji polegającej na oparciu ciężaru ciała na nogach przy jednoczesnym ugięciu kolan i wypchnięciu ich do przodu. To ważne, by decyzje podejmować po dokładnym zapięciu obu butów i wykonaniu także innych orientacyjnych ruchów: przysiadów, nachyleń tułowia.

Kwestia kółek

Każda rolka to but wzbogacony o płozę, w której znajdują się cztery kółka – to dzięki nim rolki są w stanie spełniać powierzoną im rolę. Wiele jednak zależy od tego, jakie parametry jakościowe będą charakteryzowały konkretne kółka – wpływa to znacząco na to, jak będzie wyglądała przejażdżka, jakich umiejętności będzie wymagała od rolkarza i jakich wrażeń mu dostarczy. Im większe są kółka, tym większą prędkość osiągają rolki – zarazem jednak stają się mniej zwrotne i coraz słabiej nadają się do wykonywania skomplikowanych sekwencji, na przykład zabawy na specjalnych placach z przeszkodami. Innym ważnym parametrem jest miękkość kółek: im twardsze, tym znów stają się szybsze, ponieważ mają słabszą przyczepność do podłoża. Osobom początkującym warto polecić kółka o wypośrodkowanych cechach: średniej wielkości i twardości. Po opanowaniu techniki jazdy i zorientowaniu się we własnych preferencjach, można później łatwiej dobrać parę idealną.

Skomentuj ten wpis