Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jak zrobić przeplatankę na rolkach?

6

Przeplatanka na rolkach to niezwykle efektowny styl jazdy. Polega ona przede wszystkim na ciągłej zmianie środka ciężkości podczas ruchu. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas jazdy po okręgu, przy skrętach, czy też przy nabieraniu prędkości. Przeplatanka pozwala na pokonywanie zakrętów bez utraty prędkości, dlatego z pewnością sprawi ona wiele radości, zarówno początkującym, jak i zaawansowanym rolkarzom.

Od czego zacząć naukę przeplatanki?

Przed rozpoczęciem nauki należy wykonać kilka ćwiczeń, które pomogą w wykonaniu przeplatanki. Pierwszym z nich będzie jazda po wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie kółek. Spróbuj ustawić się na wewnętrznej stronie kółek i wykonaj kilka ruchów do przodu i do tyłu. Teraz zrób to sam stojąc na zewnętrznej stronie. Następnie połącz te ruchy w klasyczną beczkę. To właśnie ćwicząc beczkę nauczysz się utrzymywać równowagę stojąc na krawędziach, oraz wyrobisz odpowiednie mięśnie.

Następnym krokiem będzie prawidłowa pozycja przy skrętach. W tym celu najłatwiej jest ćwiczyć przy ścianie. Górną część ciała trzeba jak najlepiej docisnąć do ściany. Nogi powinny być odchylone w bok o 30-40 stopni. Jeżeli czujesz się pewnie możesz przejść do przeplatanki.

Przeplatanka ? na czym to polega?

Stojąc w miejscu rozstaw nogi mniej więcej na szerokość ramion. Lekko ugnij kolana, a tułów skręć w lewo. Postaraj się przenieść ciężar ciała na lewą nogę. Kiedy czujesz się już pewnie odepchnij się prawą nogą i przełóż ja na drugą stronę lewej rolki. Teraz wróć lewą nogą na lewą stronę. Pamiętaj, że tutaj najważniejsze jest przenoszenie ciężaru ciała. Wykonaj kilka takich ruchów, a następnie spróbuj zrobić przeplatankę w drugą stronę. Jeżeli opis jest dla Ciebie niejasny obejrzyj ten filmik.

Jak usprawnić swoją przeplatankę? Ćwiczenia!

1. Poćwicz ruchy przeplatanki na sucho. Nie rozpędzaj się tylko postaraj się poprawnie wykonać ruch.
2. Wyobraź sobie, że leży przed Tobą balon i chcesz go przebić nogą. Uwaga przebijasz go nogą, która odpychasz się zza siebie.
3. Do tego ćwiczenia będziesz potrzebował kogoś, kto pomoże utrzymać Ci równowagę. Narysuj na ziemi okrąg i staraj się jeździć dookoła niego za pomocą przeplatanki. Niech Twój pomocnik pierwsze stoi wewnątrz okręgu, a następnie na zewnątrz okręgu.
4. Poćwicz odpychanie się nogą którą masz z tyłu.
5. Ostatnie ćwiczenie polega na ustawieniu 2 przeszkód w niedużej odległości od siebie. Następnie musisz je okrążyć na przemian, oczywiście za pomocą przeplatanki.

Poniższy filmik pomoże Ci zobrazować wyżej opisane ćwiczenia.

Pamiętaj, że to praktyka czyni mistrza, więc im więcej ćwiczysz, tym lepiej, łatwiej i sprawniej wychodzi Ci przeplatanka. Już po kilku treningach przeplatanka w Twoim wykonaniu będzie coraz lepsza, co pozwoli Ci ją wykonywać w naprawdę różnych warunkach.

6 komentarzy

  • admin

   Każdy ma dominującą stronę ciała, z którą idzie łatwiej. Ale nie poddawaj się – praktyka czyni mistrzem!

   Odpowiedz
 1. Rafał

  Dzisiaj nauczyłem się robić przeplatankę w prawo. W lewo nawet jeszcze nie odważyłem się zacząć uczyć. Przeplatankę w prawo nauczyłem się następująco: jeździłem w prawo w kółko, ćwicząc wychylenie ciała. Jak już umiałem jechać na zewnętrznej krawędzi to przełożenie ugiętej lewej nogi przed prawą stało się możliwe.

  Odpowiedz
  • admin

   Fajna technika! Zamieszczamy Twój komentarz – a nuż akurat ktoś skorzysta. Trzymamy kciuki za przeplatankę w lewo:)!

   Odpowiedz

Skomentuj ten wpis