Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Figury slalomowe na rolkach

0

slalomKiedy zwykła jazda na rolkach rekreacyjnych przestaje nam wystarczać, pora zamienić je na coś nowego. Doskonałym wyjściem w takim wypadku będzie zakup rolek slalomowych (freestyle). Jak możemy się domyślić, służą one do wykonywania różnych figur w slalomie. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne tricki, które powinien znać każdy próbujący swoich sił w jeździe slalomowej.

Podstawowa figura to rybka. Nazwana została tak dlatego, że ruch w tym tricku przypomina pływanie ryby. Polega on na omijaniu ustawionych w jednej linii pachołków raz z jednej, a raz z drugiej strony. Nogi muszą być złączone razem, żadna z nich nie powinna wysuwać się na prowadzenie. Kiedy już będzie nam to wychodziło w miarę płynnie, możemy wprowadzić to tej techniki trochę innowacji, np. poruszać się tyłem lub zmieniać kierunek w trakcie jazdy.

Nieco podobna do rybki jest również figura nazywana wężem. Poruszamy się tutaj w ten sam sposób jak przy poprzednim stylu, z tym, że jedna noga powinna być ustawiona przed drugą w linii prostej. Podczas jazdy można zmieniać nogę, która będzie prowadzić. Odpychanie odbywa się na zmianę z każdej nogi. Również i tym przypadku możliwe jest zmodyfikowanie jazdy np. poprzez poruszanie się tyłem.

Trzeci z tricków to tzw. one food, czyli jazda na jednej nodze. Zaczynamy od jazdy rybką lub wężem, a następnie podnosimy jedną nogę i układamy ją na nodze, która nadal trzyma się podłoża. Ułożenie nóg można także zmieniać podczas jazdy.

Nieco bardziej skomplikowaną techniką jest cross. Umożliwia on omijanie pachołków za pomocą krzyżowania nóg. Skrzyżowanie i otwieranie nóg odbywa się na zmianę. Jedna z nóg zawsze powinna prowadzić. Najpierw nauczmy się np. prowadzić prawą nogą, a dopiero potem lewą. Jeśli opanujemy odpowiednio oba te sposoby, dla urozmaicenia slalomu, nogi możemy zmieniać w trakcie jazdy.

W jeździe slalomem bardzo atrakcyjne jest to, że wszystkie te figury można łączyć ze sobą. Aby jednak było to możliwe, trzeba najpierw każdą z nich opanować osobno. Efekty ćwiczeń z pewnością przyniosą nam jednak olbrzymią satysfakcję.

Nauki jazdy slalomem na rolkach możemy także uczyć się dzięki stronie Youtube.com. Poniżej przykładowy film z podstawową nauką jazdy slalomem:
http://www.youtube.com/watch?v=9f2mQF8Si0g

Skomentuj ten wpis