Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Jak skutecznie zahamować na rolkach?

0

rollerbladeSama umiejętność jazdy na rolkach, nie jest wyczynem wyjątkowym. Najważniejsze, ale też najtrudniejsze jest zdobywanie odpowiednich umiejętności, które sprawią, że jazda będzie bezpieczna, dobra stylowo i sprawiająca przyjemność. Aby tak było, musisz nauczyć się skutecznego hamowania.

Kiedy zaczynasz naukę jazdy na rolkach, myślisz tylko o tym jak utrzymać równowagę i w jaki sposób zrobić kilka kroków do przodu, aby się nie wywrócić. Jednak, po pewnym czasie nabierasz sprawności i umiejętności, co skutkuje coraz szybszym poruszaniem się na rolkach. Jest to moment, w którym koniecznie musisz opanować, przynajmniej jedną, technikę hamowania, aby w razie dużego rozpędzenia umieć się skutecznie zatrzymać ? tzn. w zamierzonym miejscu.

Najskuteczniejsza, według fachowców, ale także najbardziej popularna i najprostsza jest metoda hamowania hamulcem, który znajduje się na rolce, w zależności od Twoich predyspozycji, prawej bądź lewej. Podczas jazdy wystarczy lekko wysunąć stopę na której mamy założoną rolkę z hamulcem i zahamować. Jednak, nie zawsze, w każdym modelu rolek się on znajduje, bądź użytkownik sam je demontuje, by były lżejsze lub wygodniejsze w przenoszeniu. Co wtedy? W takiej sytuacji koniecznie trzeba nauczyć się innego sposobu hamowania. Dobrą metodą jest hamowanie pługiem ? poleca się je przede wszystkim osobom, które potrafią jeździć na nartach. Nietrudno jest także zahamować, ustawiając jedną z rolek prostopadle do drugiej (metoda litery T).

Wybór techniki hamowania jest zależny od kilku czynników. Na pewno duży wpływ ma rodzaj terenu, na którym chcemy zahamować, i nie chodzi tylko o rodzaj podłoża, ale także jego nachylenie, bowiem nie każda metoda sprawdzi się we wszystkich miejscach i sytuacjach. Poza tym, ważne jest nasze zaawansowanie w tym sporcie oraz rodzaj zakupionego sprzętu. Najważniejsze, aby każdy kto zaczyna jazdę na rolkach, nauczył się techniki hamowania tej, która będzie dla niego najdogodniejsza, a w następstwie najskuteczniejsza.

Skomentuj ten wpis