Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Zmiana rolek na łyżwy. Jak nauczyć się jeździć?

3

children skating on the iceSporty zimowe mają swój urok. Nie wszyscy jednak są stworzeni do jazdy na nartach czy desce. Nie każdemu też to się podoba. Co zatem nam pozostaje? Łyżwy! To znakomity trening dla naszego ciała oraz okazja do wspólnego spędzenia czasu w gronie rodziny czy znajomych. Nie umiesz jeździć na łyżwach? Przeczytaj nasze wskazówki i przekonaj się, że nie jest to tak trudne jak mogłoby Ci się wydawać!

Jeśli jeździliśmy wcześniej na rolkach mamy nieco ułatwione zadanie. Niektórzy jedna uważają, że perspektywa upadku na twardy lód, mimo wcześniejszego doświadczenia na rolkach, może skutecznie blokować nam każdy ruch. Wystarczy jednak nieco pokonać swoją psychikę i postawić pierwszy krok do przodu, a potem nie będziemy chcieli już opuścić lodowiska.

Łyżwy są bowiem znakomitym zamiennikiem rolek w sezonie zimowym. Na początek dobrze jest wypożyczyć naostrzone łyżwy z wypożyczalni. Nie warto inwestować w nowy sprzęt, jeżeli jeszcze nie wiemy czy nam się spodoba. Wybierzmy łyżwy hokejowe. Początkującym łyżwiarzom jeździ się na nich zdecydowanie lepiej. Stawiając pierwsze kroki na lodowisku, trzymajmy się blisko barierek. Możemy także zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze na kolana i łokcie, które zamortyzują upadek na lód, a takie upadki w początkowym okresie nauki są nieuniknione.

Pierwsze kroki to przede wszystkim poruszanie się do przodu. Nogi układamy w lekkim rozkroku, jednak nie szerzej niż szerokość barków. Uginamy je w kolanach, a jedna z nóg powinna pozostawać lekko z tyłu. Próbujemy poruszać się na zewnętrznych krawędziach łyżew, odpychając się jednocześnie nogą która pozostaje z tyłu. Na zmianę przenosimy ciężar ciała z jednej strony na drugą. Jedziemy do przodu pochylając lekko sylwetkę w tym kierunku. Chcąc zahamować musimy wyprostować sylwetkę oraz ustawić jedną nogę prostopadle do kierunku jazdy. W taki sposób powinniśmy się zatrzymać.

Gdy czujemy, że tracimy równowagę, należy jak najlepiej przygotować się na upadek. Powinniśmy przyciągnąć brodę i ręce do klatki piersiowej, ugiąć nogi i próbować usiąść na pośladki. Na pewno będzie to mniejszy ból niż upadek na kość ogonową lub rękę. Opanowanie pierwszych kroków nie zajmuje dużo czasu. Kiedy już nie będą sprawiały nam kłopotów można pomyśleć o zwiększeniu szybkości lub jeździe tyłem. Nie mniej jednak wizyta na lodowisku zawsze daje wiele radości.

Czy wy również w okresie zimowym zamieniacie swoje rolki na łyżwy? Komentujcie!

 

3 komentarze

 1. Jose

  W końcu będzie można się przenieść na łyżwy. Za dzieciaka uwielbiałem na nich jeździć, moi rodzice pracowali na lodowisku więc trzeba było sobie jakoś czas zająć. Także chcąc nie chcąc musiałem się nauczyć jeździć na łyżwach. Dlatego też to hobby jest jedynym plusem nadchodzącej zimy 😉

  Odpowiedz
 2. Jenn

  Jeśli ktoś jeździł na rolkach to bez problemu powinien przeskoczyć na łyżwy. I taka powinna być właśnie prawidłowa kolejność.

  Odpowiedz
 3. JarekB

  Jazda na łyżwach jest podobna do jazdy na rolkach, ale trzeba pamiętać że to nie to samo 🙂 Według mnie opanować łyżwy jest ciężej, ale ostatecznie nic nie sprawia takiej frajdy jak popołudnie na lodowisku z całą rodziną :)))

  Odpowiedz

Skomentuj ten wpis