Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Wiele dzieci wykazuje duże zainteresowanie jazdą na rolkach, co wynika z obserwacji pozostałych członków rodziny lub przyjaciół, którzy poświęcają czas na ten sport. Zanim jednak zainwestujemy w parę rolek dla malucha (sprawdź), warto rozważyć jego koordynację i umiejętność utrzymania równowagi, tak aby po pierwszej jeździe nie okazało się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na ten rodzaj aktywności fizycznej.

Wspólna jazda na rolkach z dzieckiem jest wesołym i zdrowym sposobem na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Gdy nasza pociecha jest już na tyle duża, że jest w stanie opanować podstawowe umiejętności niezbędne do jazdy, możemy zaproponować jej wspólne przejażdżki w okolicy domu czy w pobliskim parku. Jazda na rolkach pomaga także kształtować zdolność do odnalezienia się w nowej sytuacji czy grupie osób, ponieważ bezpiecznym miejscem do ćwiczeń są także boiska, na których można poznać wielu innych młodych sportowców. Jeśli twoje dziecko utrzymuje dobrą równowagę podczas chodzenia oraz biegania, to najprawdopodobniej poradzi sobie także z nauką jazdy na rolkach.

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na rolkach?

Wiele dzieci pragnie stawiać pierwsze kroki na rolkach już w wieku 4-5 lat. Przed ukończeniem ósmego roku życia niezbędna jest jednak pomoc starszego opiekuna, który będzie nadzorował malca podczas zdobywania podstawowych umiejętności niezbędnych do jazdy. Pierwsze o co powinniśmy zadbać to dopasowanie odpowiedniego rozmiaru rolek. Zarówno za mały jak i za duży sprzęt może utrudniać naukę i zwiększać prawdopodobieństwo upadku. Jeśli dziecko miewa jeszcze problemy z utrzymaniem równowagi być może korzystniej będzie rozpocząć naukę od jazdy na wrotkach, które zapewniają większą stabilność. Gdy maluch opanuje łatwiejsze poruszanie się na wrotkach nabędzie pewności siebie i szybko przejdzie do jazdy na rolkach a nawet łyżwach. Bez względu na to jaki sprzęt wybierzemy należy dokładnie wyjaśnić dziecku, że sposób poruszania się powinien być taki sam jak podczas chodzenia z tą różnicą, że tylko jedna rolka powinna zawsze dotykać ziemi. Im szybciej młody sportowiec przyzwyczai się do opierania na jednej rolce zamiast na dwóch jednocześnie, tym większej ilości wywrotek uniknie. Początkowo warto wybrać powierzchnię do jazdy, na której dziecko nie będzie mogło się zbytnio rozpędzić. Bardziej chropowate podłoże zapewnia także możliwość stawiania pierwszych kroków bez ryzyka natychmiastowej utraty równowagi. Postara się aby dziecko powoli wypróbowało nowy sposób poruszania się, odpychając się raz jedną a raz drugą nogą. Gdy maluch przyzwyczai się do rolek warto kontynuować naukę na stosunkowo wyrównanym i gładkim podłożu, takim jak boisko czy chodnik. Nauka jazdy na rolkach tak samo jak na rowerze opiera się przede wszystkim na praktyce. Aby jednak wspomóc malca i przyspieszyć zdobywanie nowych umiejętności warto początkowo trzymać go za rękę lub chwycić z tyłu pod pachy w celu zapewnienia lepszej równowagi.

Każde dziecko będzie się uczyło jazdy na rolkach w indywidualnym tempie. Żeby mogło czynić szybkie postępy bez obaw o bolesne i niebezpieczne upadki powinno jednak zostać zaopatrzone w ochraniacze na łokcie, kolana, nadgarstki oraz głowę. Dzięki nim poczuje się pewniej i z większym entuzjazmem będzie wykonywać kolejne próby coraz szybszej i bardziej stabilnej jazdy.

Rating: 3.7/5 (3 votes cast)

1 Komentarz

1. Monika

Z własnego doświadczenia mogę polecić Klub Alpino Katowice.
      Oni organizują specjalne zajęcia jazdy na rolkach dla dzieci.