Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Czy jazda na rolkach jest łatwiejsza niż jazda na wrotkach?

0

Zarówno rolki, jak i wrotki mają swoich wiernych fanów – i zwolennicy obu tych opcji mają wyrobioną opinię na temat tego, który sprzęt można łatwiej okiełznać. Współcześni ludzie mają przede wszystkim ten komfort, że mogą samodzielnie rozwiązać ten dylemat: najczęściej na podstawie samodzielnych prób i przejażdżek. Poprzednie pokolenia nie miały tyle szczęścia: XIX-wieczni wrotkarze mogli co najwyżej rozsądzić, czy wolą zdobyć wrotki z przymocowanymi na stałe kółkami, czy też zadowolić się płozami przymocowywanymi na określony czas do codziennych butów.

kobieta rolki 2

Rolki czy wrotki – okiem konstruktora

Tym, z czym nie sposób dyskutować, jest udokumentowana przeszłość tych rekreacyjnych akcesoriów. Fakty są takie, że to wrotki były pierwsze – chociaż wizualnie mniej przypominają łyżwy, dla których miały być przecież letnią alternatywą. Jednak ustawienie czterech kółek w jednym rzędzie wydawało się pod koniec XVIII wieku zbyt karkołomnym pomysłem – to dwie pary kółek zdawały się zapewniać lepszą stabilność.

Pomimo tego, jazda na nowym wynalazku sprawiała początkowo kłopoty samym konstruktorom. Po kilku dekadach doskonalenia pomysłu przez kolejnych wynalazców, wrotki zyskały wreszcie idealne oblicze, a wkrótce także upowszechniły się. Można przypuszczać, że właśnie z uwagi na stabilną, charakterystyczną konstrukcję płóz wrotki stały się tak lubianą i popularną atrakcją w Europie i Ameryce Północnej drugiej połowy XIX wieku.

Rolki to z kolei nowoczesna riposta na pierwotną, choć dopracowywaną przez szereg dekad propozycję. Nieco paradoksalnie to właśnie one wizualnie przypominają łyżwy – i dla miłośników zimowej rekreacji to właśnie rolki będą bardziej oczywistym wyborem, gdy nadejdzie czas lata. Czasem wiąże się to i z tym, że skoro dana osoba w pierwszej kolejności nauczyła się poruszania na łyżwach, w pewien naturalny już sposób pewniej czuje się na jednopłozowych rolkach.

Producenci tego rodzaju sprzętu sportowego nieraz sprytnie to wykorzystują, oferując klientom modele z wymiennymi płozami – by o stosownej porze roku dane buty służyły jako rolki lub łyżwy. Odpowiedź na pytanie: „rolki czy wrotki?” jest więc o tyle podchwytliwa, że każdy miłośnik sportu jest inny. Wiele zależy od indywidualnych doświadczeń, predyspozycji i oczekiwań.

Skomentuj ten wpis