Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Skating zimą: na lodowisko czy rolkowisko?

0

Zima jest dość specyficznym sezonem dla każdego sportowca. Z jednej strony niskie temperatury utrudniają nieco wychodzenie na dwór i uprawianie sportów na świeżym powietrzu, z drugiej natomiast otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości. Jedną z najpopularniejszych dyscyplin zimowych są łyżwy – te uprawiane są wielu wariantach, od form szybkościowych, aż po finezyjne łyżwiarstwo figurowe. Głównym ograniczeniem łyżew jest fakt, że są one w dużym stopniu uzależnione od otoczenia. Aby móc cieszyć się tym ciekawym sportem, trzeba udać się na lodowisko, z których większość otwarta jest jedynie przez część roku. Rzecz jasna, pozostają opcje takie jak jazda po tafli zamarzniętego jeziora, lecz jest to bardzo niebezpieczne i ogólnie odradzane.

Co ciekawe, łyżwy są często porównywane do jazdy na rolkach, z dość oczywistych powodów. Pod względem motorycznym, dyscypliny te są niezwykle podobne. Jeśli ktoś potrafi jeździć na rolkach, to przystosowanie się do łyżew powinno zająć mu jedynie chwilę – i vice versa! Co więcej, rolki często traktowane są jako trening „na sucho” dla profesjonalnych lub pół-profesjonalnych łyżwiarzy, którzy nie mają całorocznego dostępu do lodowiska, chcą jednak nieco doszlifować swoje umiejętności jesienią czy latem.

Którą z dyscyplin wybrać w sezon zimowy?

Gdy wreszcie nadchodzi sezon zimowy, każdy sportowiec musi nieco zmienić swoje nawyki. Z racji, że zakres dostępnych aktywności nieco się zmienia, czasem trzeba dostosować swoją rutynę do nowych warunków. Rzecz jasna – do warunków tych można dostosować także samego siebie!

Kto powiedział, że rolki lub wrotki nie wchodzą w grę, gdy temperatury na zewnątrz stają się niekomfortowo niskie? Rzecz jasna, jazda w kurtce i grubych kalesonach raczej nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, lecz tak aktywne sporty mają to do siebie, że cale nie trzeba mieć na sobie grubych ubrań, nawet jeśli panuje mróz. Wrotki to przecież świetna rozgrzewka!

Pozostaje jeszcze kwestia podłoża. Łyżwy wymagają lodowiska, które w zdecydowanej większości przypadków są przygotowywane sztucznie. Utrzymanie lodowiska zimą jest bardzo tanie i tak naprawdę wymaga jedynie odrobiny przestrzeni. Miasta często przekształcają w nie boiska lub fragmenty parków i udostępniają ludziom za darmo, nawet wliczając w to wypożyczalnię łyżew. Dostępne są również prywatne, odpłatne lodowiska.

Dużą popularnością cieszą się także rolkowiska! Jeśli posiadamy wrotki lub rolki, a jedno z takich miejsc znajduje się w naszym pobliżu, odwiedzenie go to praktycznie obowiązek! Jazda w miesiące zimowe wiąże się także z inną, dodatkową korzyścią – są one wtedy mniej uczęszczane, dlatego będziemy mogli cieszyć się większą swobodą. Wynika to z wielu czynników – niektórzy ludzie wolą wybrać się na łyżwy, inni po prostu nie lubią niskich temperatur.

Ostateczna decyzja należy do nas samych. Nie ma tu złego i dobrego wyboru – sprowadza się to przede wszystkim do osobistych preferencji, a także, rzecz jasna, możliwości i dostępu do stosownego terenu.

Artykuł powstał we współpracy z: https://www.rolki.net.pl/

Skomentuj ten wpis