Zimą zamiast rolek: łyżwy dla dzieci – jak je znaleźć?

600-02176497 © Garry Black Model Release: No Property Release: No Ice Skating and Christmas Tree at Rockefeller Center, New York City, New York, USA

Prezent w postaci łyżew może w dyskretny, ale zdecydowany sposób odmienić życie niejednego malucha. Opanowanie sztuki jazdy na łyżwach może czasem przemienić się w odkrycie życiowej pasji. Dlatego chcąc sprawić dziecku tego rodzaju upominek, wypada upewnić się, że dostarczy się malcowi idealny dla niego sprzęt – parę łyżew, która będzie skutecznie zachęcała do podejmowania coraz to nowych wysiłków. Siłą rzeczy, nie będzie to prezent wręczony w atmosferze zaskoczenia – niespodzianką będzie raczej wizyta w sklepie ze sprzętem sportowym.

Łyżwy dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Każdy producent łyżew oferuje inną jakość wykonania tych akcesoriów, stopniować można również liczne cechy charakteryzujące konkretne modele. Jednak kluczową częścią łyżew, decydującą o wygodzie ich użytkowania, pozostają same buty. Poszukiwanie idealnej pary łyżew do pewnego stopnia będą podobne do poszukiwania każdej innej pary butów. Łyżwy dla dzieci powinny zatem:

• być w momencie mierzenia idealnie dopasowane do stóp – łyżwy nie mogą być choćby minimalnie za ciasne, pod żadnym pozorem nie wolno też kupować ich „na wyrost”. Uwierające lub zbyt luźne buty zmniejszają pewność i komfort znajdujących się w nich stóp, a tym samym skutecznie utrudniają stawianie pierwszych kroków na lodzie, a co dopiero mówić o opanowywaniu bardziej złożonych akrobacji.

• posiadać idealnie sztywną cholewkę – to nieodzowna cecha, ponieważ uginające się tworzywo automatycznie zmniejsza stabilność stóp utrzymujących ciężar ciała i wykonujących skomplikowane kombinacje. Z tego względu wiele osób wybiera łyżwy plastikowe, które z pewnością nie zmienią swojej fizycznej formy, jednak jeszcze lepszym wyborem są łyżwy wykonane z bardzo dobrej jakości skóry.

• mieć płozy wyposażone w ząbki – nawet, jeśli dziecko później zdecyduje się poświęcić grze w hokeja, pierwsza para łyżew powinna zapewniać młodemu adeptowi jak najlepszą przyczepność do podłoża, na którym odbywają się treningi.

Małemu łyżwiarzowi należy też jak najszybciej wpoić szacunek do nowego sprzętu – przestrzec go, by nie korzystał z łyżew na innym podłożu niż lód. Takie praktyki mogą bowiem stępić płozy, co z kolei odbije się bardzo negatywnie na jakości nawet najlepszych i najdroższych łyżew.