Wrotki dla dzieci – jak je wybrać?

Jazda na wrotkach to rozrywka, którą ceniono sobie zwłaszcza w XIX wieku – ale także po kilkunastu dekadach nie zapominamy o tych nieco oldschoolowych akcesoriach, które mogą nam przynieść całe godziny dobrej zabawy. Często to właśnie wrotki stają się tym oczywistszym wyborem, gdy chcemy nauczyć dzieci takiego sposobu na zabawę i aktywne spędzanie czasu, ale boimy się że opanowanie jednopłozowych rolek okaże się dla malców zbyt trudne.

a family skates together at an ice rink

Wrotki dla dzieci, czyli jak się bawić na suchym gruncie

Patrząc na wrotki, nietrudno domyślić się, jaki cel przyświecał ich konstruktorom – nawet, gdyby nie wiedziało się, jak wygląda historia wrotek i od czego się zaczęła. Już pobieżny przegląd dostępnych modeli pozwala się zorientować, że miała to być letnia riposta na łyżwy, które podczas cieplejszej pory roku były już poza zasięgiem XVIII-wiecznych miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Przez kolejne dekady konstruktorzy i wynalazcy biedzili się nad tym, jak przymocować do butów nie płozy, a kółka. Ich pierwszą myślą było umieszczenie pod podeszwą butów czterech kółek, rozmieszczonych w dwóch rzędach – i właśnie tak w końcu powstały wrotki.

Właśnie ta specyfika konstrukcji wrotek czyni z nich idealny sprzęt na rozpoczęcie przygody z poruszaniem się w butach, do których są przymocowane kółka. To może być wstęp do przygody, która skończy się na kółkach, ale niekoniecznie. Wrotki też mają swój urok, wiele osób dochowuje im wierności przez lata. Powstały zresztą poszczególne modele wrotek, które nadają się nie tylko do jeżdżenia, ale też do grania w specyficzne gry zespołowe, a nawet do tańczenia. Oczywiście wybór bardziej wyspecjalizowanych par to kwestia, którą trzeba odłożyć na dalszą przyszłość. Mali adepci jazdy na wrotkach powinni dostać parę klasycznych wrotek, która skutecznie zaprosi do zabawy – na początek będzie to zabawa w łapanie równowagi.

Na co należy więc zwracać uwagę, wybierając wrotki dla dzieci? Oto kilka rad:

• wybierz kółka o odpowiednim stopniu twardości – pamiętaj, że miękkie będą się lepiej trzymały podłoża i zapewnią lepszą amortyzację, ale i szybciej się zużyją; twarde kółka będą służyć dłużej, ale słabiej trzymają się drogi i nie tłumią drgań

• wybierz dobre buty – te miękkie zapewnią lepszą wentylację i będą lżejsze, ale nie dadzą odpowiedniego podparcia niepewnym jeszcze stopom; początkującym, małym wrotkarzom lepiej polecić twardsze cholewki

• wybierz model, w którym znajduje się przedni hamulec.

Wybierając wrotki, nie musisz zwracać bacznej uwagi na łożyska – za to już podczas korzystania z wrotek trzeba pamiętać o tym, by łożyska nie były mokre i brudne – to szybko sprawi, że wrotki przestaną się nadawać do użytku.

Planując kupowanie wrotek dla swojej pociechy, pamiętaj że na samych wrotkach zakupy się nie skończą. Kompletując wyprawkę dla małego wrotkarza, trzeba zadbać jeszcze o kask, a także ochraniacze na delikatne okolice stawów: zwłaszcza kolan, łokci i nadgarstków. Dopiero maluch wyposażony w pełen zestaw akcesoriów będzie gotowy do odkrywania uroków jazdy na wrotkach.