Czy rolki powinny być o rozmiar większe?

rolki12Pytanie, które umieściliśmy w tytule, bardzo często stawiają sobie rodzice wybierający pierwsze rolki dla swojego dziecka. Inni dorośli również zastanawiają się nad tą kwestią. Inwestując w sprzęt, każdy z nas oczekuje, że będzie on na tyle wytrzymały, aby służyć nam bez usterek nawet kilka lat. Jeżeli jesteśmy w wieku, kiedy nasze stopy jeszcze zmieniają swój rozmiar, zakup większych rolek jedynie wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście, tak jest tylko na pierwszy rzut oka. Kupno większych rolek zwyczajnie się nie opłaca. Związane jest to głównie ze względami technicznymi. W rolkach o rozmiar większych nasza noga ma bardzo dużo miejsca, a tym samym stopa nie jest stabilna. Podczas jazdy bardzo łatwo przemieszcza się więc we wnętrzu buta. W takich warunkach każdy nasz upadek z pewnością skończy się kontuzją. Ponadto, jeżeli mamy za duże rolki, zdecydowanie zmienia się nasz komfort jazdy. Taki sprzęt łatwo przechyla się na boki, trudniej jest nim także manewrować.

Rolki powinny więc być dopasowane do aktualnego rozmiaru stopy. Nie mogą być za ciasne ani za luźne.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup rolek regulowanych. Przeznaczone są one głównie dla dzieci, ale niektóre modele mogą użytkować także dorośli. Rolki takie zazwyczaj posiadają regulację w zakresie czterech rozmiarów. Pozwala to więc dokładnie dopasować je do aktualnej długości naszej stopy. Regulacja w dziecięcych rolkach to w zasadzie już standard. Noga dziecka rośnie bardzo szybko. Po roku należało by więc wymienić sprzęt na nowy. Dzięki regulacji nie ma takiej konieczności.

W przypadku rolek dla nastolatków i dorosłych, regulacja zazwyczaj możliwa jest do rozmiaru 42. Jeżeli posiadamy większą stopę jesteśmy jednak zmuszeni wybrać rolki w jednym, konkretnym rozmiarze. Mierząc rolki w sklepie, warto porównać ze sobą modele różnych producentów. Może się bowiem okazać, że różnią się one długością wkładki. Większość marek podaje takie wymiary. Przed zakupem dobrze jest więc zmierzyć sobie dokładnie długość stopy i na jej podstawie wybierać rolki.

Kupując większe rolki, wydaje nam się, że będzie to dla nas duża oszczędność pieniędzy. W rzeczywistości jednak takie rolki zupełnie się nie sprawdzą i będziemy musieli ponieść kolejny wydatek.

Rating: 5.0/5 (1 vote cast)