Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Rolki poliuretanowe czyli coś do ciężarów

0

Dlaczego kółka są czasem zastępowane przez rolki? Odpowiadając na to pytanie, można nieco żartobliwie sparafrazować pewne znane powiedzenie i stwierdzić po prostu, że gdzie kółka nie mogą, tam rolki pośle. Zdecydowanie szersza powierzchnia toczna przyda się wszędzie tam, gdzie do udźwignięcia jest znaczny ciężar. Wąskie kółeczka, w konfrontacji z naprawdę masywnym urządzeniem, a zwłaszcza z imponującej wagi ładunkami, z większym prawdopodobieństwem ulegną uszkodzeniu, niż dowiozą towar na miejsce przeznaczenia. Ale i sama rolka to też jeszcze nie wszystko, jeśli szuka się takich części, po których można spodziewać się świetnej współpracy.

Rolki poliuretanowe – jak wyglądają?

Wzmianka o poliuretanie brzmi tu nieco myląco, bo nie tylko to tworzywo wchodzi w skład takiej rolki. Sam poliuretan jest bardzo istotny przede wszystkim jako zewnętrzna powłoka, bo właśnie kontakt ze światem zewnętrznym to coś, do czego sztuczny kauczuk jest znakomicie przystosowany – ale o tym za chwilę. Na początek warto zaznaczyć, że wybierając rolkę poliuretanową, warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany jej korpus. Może on bowiem być zrobiony z innego syntetyku, czyli poliamidu. Ci, którzy potrzebują bardziej wytrzymałych części, powinni rozejrzeć się wśród rolek z:

  • metalowym korpusem
  • łożyskiem wykonanym z równie wytrzymałego tworzywa.

Ta centralna część rolki to swego rodzaju baza, na którą nakładana jest później, w procesie produkcji, odpowiednia warstwa poliuretanu. Jak wspomniano, ta substancja odpowiada za to, że rolki nią pokryte spełniają wiele życzeń swoich właścicieli. Rolki poliuretanowe to poważna konkurencja dla bardziej tradycyjnych rozwiązań, czyli rolek wyposażonych w gumowe opony. Poliuretan wykazuje jednak znacznie więcej przydatnych, wręcz uniwersalnych właściwości. Po pierwsze, potrafi amortyzować wstrząsy, a zatem sprawia że sprzęt w nie wyposażony będzie poruszać się płynnie i stabilnie. Po drugie, poprawia przyczepność do podłoża – również dlatego, że poliuretan pozostaje niewrażliwy na różnego rodzaju substancje, na jakie rolka może natrafić na swojej drodze. Poliuretanowa rolka przejedzie pewnie przez rozlane płyny, smary, rozpuszczalniki i różne odczynniki chemiczne. Może pracować w różnego rodzaju warunkach.

Skomentuj ten wpis