Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Czy jazda na rolkach obciąża stawy?

0

wrotki-1Każdy wysiłek fizyczny związany jest z pewnym obciążeniem mięśni i stawów. Niektóre ćwiczenia mają jednak na nie o wiele mniejszy wpływ niż inne. Wśród sportów, które bez obaw można uprawiać, są przede wszystkim rolki.

Oczywiście, rolki również w jakiś sposób działają na nasze stawy, powodując ich obciążenie. Jest ono jednak zdecydowanie mniejsze niż np. w przypadku biegania. Najwięcej problemów ze stawami mają początkujący rolkarze. Związane jest to głównie z nieprawidłową techniką jazdy. Tak naprawdę jednak w początkowych etapach nauki ciężko mówić o jakiejś technice. Zazwyczaj skupiamy się wtedy na utrzymaniu równowagi i powolnym stawianiu pierwszych kroków. Za wszelką cenę chcemy zachować poczucie bezpieczeństwa i stabilności, dlatego angażujemy do pracy wszystkie mięśnie i stawy kończyn dolnych, a czasami także i rąk. Niestety, w tym okresie zaliczamy również bardzo dużo upadków. Takie niespodziewane ruchy mogą być szkodliwe dla naszych stawów. To właśnie wtedy dochodzi do wielu kontuzji, których efekty możemy odczuwać przez długi czas. Z tego względu wśród niektórych osób utrwaliło się przekonanie o szkodliwym wpływie rolek na nasze stawy.

Jeżeli jednak na początku skupimy się na dokładności wykonywanych ruchów i nauce odpowiedniego poruszania się na rolkach, nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze stawami. Sygnałem tego, że coś robimy źle jest bez wątpienia ból w okolicy łydek. W takiej sytuacji warto poprosić kogoś doświadczonego, aby kontrolował, czy nasza nauka jazdy na rolkach idzie w dobrym kierunku. Aby nasze stawy pozostały cały czas w dobrej kondycji, ważny jest również wybór odpowiedniego sprzętu. Źle dobrane rolki przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. Warto zatem wybrać nie tylko model dobry technicznie, ale też taki, który doskonale trzyma naszą nogę w jednej pozycji, a przy tym pozostaje bardzo wygodny.

Odpowiednie rolki i właściwa technika jazdy sprawią, że nasze stawy będą obciążone jedynie w minimalnym stopniu.

Skomentuj ten wpis