Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Dystrybucja spożywcza – co jest najważniejsze dla hurtowni?

0

Hurtownie spożywcze to bardzo istotne ogniwo w dystrybucji spożywczej. Towar od producenta niezwykle rzadko trafia bezpośrednio do sklepów, ponieważ przy tak dużym nakładzie żywności, a także specyficznych warunkach, w których trzeba są przechowywać, bywa to zwyczajnie niemożliwe. Problem ten dotyczy głównie mniejszych sklepów, które nie dysponują dostatecznie dużą przestrzenią magazynową ani bazą klientów, aby móc zagwarantować im dostępność, a przede wszystkim świeżość, oferowanych produktów. W grę wkraczają tu właśnie hurtownie, dzięki którym dystrybucja spożywcza staje się o wiele bardziej płynna i lepiej zorganizowana. Warto lepiej poznać przeznaczenie oraz sposób działania hurtowni, gdyż zapewnia to ciekawy wzgląd na całą branżę.

Dystrybucja spożywcza w hurtowniach – co jest w nich najważniejsze?

W odróżnieniu od typowego sklepu spożywczego, hurtownia magazynuje swój towar w wielkich ilościach. Oczywiście, placówka taka musi dysponować nie tylko dostateczną przestrzenią, ale i właściwymi warunkami, aby przechowywać żywność, co wcale nie jest takie proste. Najbardziej oczywistym wyposażeniem, które musi się znaleźć w każdej hurtowni, są komory chłodzące bądź podobne instalacje, służące do przechowywania produktów bardziej narażonych na psucie.

Magazynowanie to jednak nie wszystko! Dobra i profesjonalna hurtownia musi być wyposażona we właściwy sprzęt, który pozwala na efektywny i bezpieczny transport. Hurtowe nakłady produktów spożywczych sprawiają, że przenosić trzeba je w ogromnych ilościach, do czego zazwyczaj wymagane są choćby proste wózki.

Jak istotna jest różnorodność produktów w hurtowni?

Większość hurtowni skupia się na tym, aby zapewnić swoim klientom najważniejsze produkty, wliczając w to warzywa, mięsa czy nabiał, stanowiące podstawę dla oferty niejednego sklepu spożywczego. W ten sposób mały sklepik może korzystać z usług pojedynczej hurtowni uzupełniając cały swój asortyment. Dystrybucja spożywcza staje się w przeciwnym wypadku dość skomplikowana, a w przypadku żywności, nawet kilkudniowe opóźnienie może przełożyć się na zmarnowanie całej partii towaru.

Nie oznacza to jednak, że hurtownie nie powinny stawiać na pewne urozmaicenie swojej oferty. Produkty o bardziej egzotycznym charakterze to bardzo atrakcyjny dodatek do asortymentu, często wykorzystywany w promocjach czasowych. Dość istotne jest tu zatem wpasowanie się w lokalny rynek, potrzeby konsumentów oraz bieżące trendy – rzecz jasna, z zachowaniem przystępnych, stosunkowo niskich przedziałów cenowych.

Skomentuj ten wpis