Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Nauka jazdy na rolkach – czy jest trudna?

0

Stało się – masz już pierwszą parę rolek, a nawet dodatkowe wyposażenie w postaci kasku oraz ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana. To wszystko sugeruje, że jesteś gotowy do pierwszej lekcji jazdy – i zapewne zdeterminowany do tego, by szybko osiągnąć sukces, to znaczy opanować wszystkie niezbędne manewry. Skoro więc masz wszystko, czyli sprzęt i motywację, co może pójść nie tak? Jak się zaraz okaże, podczas pierwszych treningów można wpaść w wiele pułapek.

K2

Nauka jazdy na rolkach – co możesz zrobić źle?

Być może zabrzmi to jak truizm, ale zakładając rolki musisz pamiętać o tym, że z tą chwilą musisz nauczyć się zupełnie nowego sposobu poruszania się. Z chwilą, gdy z podłożem połączą się ustawione w rzędzie kółka, stracisz naturalną stabilność i twoje ciało od razu to zauważy. Musisz jak najszybciej nauczyć się, jaką pozycję ciała przyjmować, jak koordynować z tułowiem wszystkie kończyny, żeby nie tylko pozostać w pozycji stojącej, ale i z sukcesem przemieszczać się, a nawet wykonywać bardziej skomplikowane manewry.

Nauka jazdy na rolkach to bardzo ważny, pierwszy dzień przygody z rolkami – warto starannie zaplanować taki pierwszy trening, przede wszystkim wybierając na tę okoliczność dogodne miejsce. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podłoża – powinno być równe i stabilne, dlatego dobra będzie na przykład gładka wylewka asfaltowa. Równie ważne jest jednak ulokowanie tego miejsca – jako początkujący rolkarz musisz brać pod uwagę własne bezpieczeństwo, a także osób które mogą znaleźć się w pobliżu. Z uwagi na to, naukę dobrze podejmować w zacisznym miejscu, gdzie przechodnie i pojazdy pojawiają się sporadycznie. Jeśli znalazłeś już takie zaciszne ustronie, skup się na szybkim przyswojeniu podstawowych zasad jazdy.

Postawa to podstawa – pamiętaj, że nie zajedziesz daleko, trzymając tułów w pionie. Korzystanie z rolek wymaga pochylenia ciała do przodu, bo tylko tak można złapać równowagę podczas wykonywania ślizgu: prostując się, automatycznie zmierzasz ku upadkowi na plecy. Kolejna sprawa to sposób poruszania się nóg: nawyki które trzeba sobie wyrobić, to poruszanie się na ugiętych kolanach i odpychanie stóp na boki. Żeby z sukcesem wykonywać kolejne takie kroki i zajechać jak najdalej, musisz pamiętać o tym, by:

I pamiętaj, że chociaż pozornie cała praca ciała koncentruje się w obrębie nóg, bardzo ważne jest też to, co zrobisz z pozostałymi kończynami – właściwe ruchy rąk pomogą Ci przeprowadzić każdy manewr, bo balansując górną częścią ciała, łapiesz równowagę. Ostatnia wstępna porada może wydać się szalona, ale to bardzo ważne, żeby się do niej zastosować: jadąc na rolkach nie patrz pod nogi, tylko kieruj wzrok przed siebie. Podczas pierwszych treningów może przychodzić ci to z trudem, ale gdy tylko przyzwyczaisz się do jazdy i zaczniesz rozwijać konkretne prędkości, przekonasz się że patrzenie przed siebie to klucz do udanej, przyjemnej przejażdżki. Później czeka cię już tylko opanowywanie sztuki skręcania i zwalniania. I nie zapominaj korzystać z hamulca!

Skomentuj ten wpis