Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Systemy odwodnień liniowych – gdzie się przydadzą?

0

Chociaż pory roku różnią się od siebie pewnymi zasadniczymi cechami, a właściwie tym, jakie czynniki atmosferyczne dominują w czasie ich trwania, obieg wody w przyrodzie nie zatrzymuje się ani na chwilę. Rzęsiste ulewy są najbardziej prawdopodobne wiosną i jesienią, zimą to topiący się śnieg odpowiada za wszechobecne kałuże, natomiast latem przychodzą burze, którym często towarzyszą obfite opady deszczu. To wszystko sprawia, że odwodnienia liniowe będą przydatne przez cały okrągły rok.

Komu są potrzebne systemy odwodnień liniowych?

Woda krąży w przyrodzie, bo taki jest odwieczny porządek rzeczy – deszcz spada po to, by ulżyć spalonej słońcem trawie i posłużyć do rozwoju wszystkich roślin, których korzenie są zanurzone w glebie. Jednak odkąd człowiek zaczął utwardzać grunty tam, gdzie mieszka i pracuje, krople deszczu mogą trafić na niespodziewaną przeszkodę. Płyty chodnikowe, asfalt, betonowa wylewka – tutaj nie sposób wsiąknąć, pozostaje płynąć dalej. I właśnie dlatego, że woda nie przestanie ściekać, aż nie znajdzie sobie jakiegoś ujścia, zaczęto konstruować sieci podziemnej kanalizacji. To jedyny sposób, żeby wyprosić deszczówkę z miejsc, w których może tworzyć nieestetyczne, a czasem nawet niebezpieczne kałuże.

Systemy odwodnień liniowych to specjalne instalacje, wymyślone przez człowieka i czekające na jego uwagę – ale w pewnym sensie służą także samej wodzie, zapewniając jej wsparcie w dotarciu tam, gdzie może okazać się pożyteczna. Jeśli bowiem korytka i studzienki zostaną ułożone w taki sposób, by doprowadzić deszczówkę do podziemnego zbiornika retencyjnego, wówczas zacznie ona zasilać zapasy wody, niezbędne na przykład do podlania przydomowego ogrodu w czasie suszy. W ten sposób wypełni zadanie, z którym spadała wcześniej na ziemię, w czasie deszczu – a nawet okaże się ogromną pomocą. Tę samą wodę można wykorzystać jeszcze inaczej: sprawić, by zasilała kanalizację sanitarną. W ten sposób można niedawnego „wroga” zmienić w sprzymierzeńca i zastosować ekologiczne rozwiązania na własnej posesji.

Wynika z tego, że systemy odwodnień liniowych (wykonane z tworzyw sztucznych) powinny zainteresować właścicieli domów jednorodzinnych – jednak to tylko część konsumentów, w jakich celują producenci tego typu odwodnień. Tam, gdzie syntetyki byłyby za słabe, w kontekście intensywnego ruchu drogowego i ciężkich pojazdów przejeżdżających po korytkach, potrzebne są odwodnienia z betonu, a nawet dodatkowo wzmocnionego polimerobetonu. Dobry producent będzie miał w swoim asortymencie części skonstruowane z różnych materiałów.

Skomentuj ten wpis