Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Rolki do bram przesuwnych, czyli klucz do sukcesu

0

Budując czy modernizując dom albo siedzibę firmy, szuka się rozwiązań dzięki którym to miejsce stanie się bardziej funkcjonalne. Bramy przesuwne to jedno z takich udogodnień, które jest mile widziane w wielu rozmaitych miejscach: wszędzie tam, gdzie ogrodzona posesja zaprasza do wjazdu samochody, a właściciel chce korzystać przy tej okazji z nowoczesnej bramy. Żeby taka konstrukcja mogła działać, to znaczy wykonywać proste, ale bardzo potrzebne manewry, muszą się w niej znaleźć pewne nieduże, ale bardzo istotne elementy. Warto dobierać je świadomie i uważnie, żeby ostateczny efekt spełniał wszelkie oczekiwania.

Rolki do bram przesuwnych – jakie wybrać?

Brama przesuwna podoba się między innymi tym, którzy na swojej działce mają niedużo wolnego miejsca albo po prostu nie chcą marnować dostępnej przestrzeni na to, by od czasu do czasu opierało się tam skrzydło otwartej, tradycyjnej bramy. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, jedyne skrzydło bramy przesuwnej porusza się po jednym torze: sunie w specjalnej ramie, żeby albo otworzyć albo zamknąć dostęp do posesji.

Chcąc skonstruować taką bramę, trzeba wiedzieć jakie części składowe mają tworzyć ten właśnie mechanizm, odpowiedzialny za poruszanie się skrzydła bramy. A tutaj, kluczową rolę odgrywają wózki, wyposażone w obracające się rolki. To ich praca, ich obracanie się wokół własnej osi, sprawia że skrzydło bramy zmienia położenie – dlatego wśród wszystkich wyborów, które trzeba podjąć, bardzo ważny jest ten dotyczący takich rolek. A wybór istnieje głównie dlatego, że te elementy mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw.

Rolki do bram przesuwnych produkuje się albo z syntetycznego poliamidu albo z metalu. Żeby wybrać jedną z tych dwóch opcji, trzeba po prostu przeanalizować swoją sytuację: to, gdzie powstaje brama przesuwna i czy będzie miała do udźwignięcia bardzo ciężkie skrzydło. Jeśli chodzi o taką bramę, która ma bronić dostępu do przydomowego podjazdu, z powodzeniem wystarczą tu rolki poliamidowe – bo taka brama zazwyczaj nie jest przesadnie ciężka, poza tym dla domowników bardzo ważne będzie to, że brama będzie się przesuwać bezgłośnie, nie będzie hałasować. Jeśli zaś rolki mają trafić do bramy strzegącej siedziby firmy, bardzo możliwe że tutaj potrzebne będą metalowe rolki, które udźwigną skrzydło o większym gabarycie. Metalowe rolki mogą też nieco hałasować podczas obracania się – ale są sytuacje, w których nikomu nie będzie to przeszkadzało. Warto wziąć jeszcze pod uwagę i to, że metalowe części mogą być mniej odporne na korozję, syntetyczne dzielnie stawią czoła różnym warunkom atmosferycznym.

Skomentuj ten wpis