Blog o rolkach

Kochasz jazdę na rolkach? Ten blog jest dla Ciebie!

Łyżworolki, czyli jak zatrzymać ulubioną rozrywkę

0

Łyżwy były znane ludzkości już od czasów starożytnych – choć oczywiście pierwsze modele nie prezentowały się tak, jak elegancki sprzęt sportowy, który kojarzymy z dość wysublimowaną, artystyczną dyscypliną sportową. Szybkie i sprawne poruszanie się po lodzie było bardzo przydatną, praktyczną umiejętnością, dopiero w czasach nowożytnych urosło do rangi zajęcia bardziej rekreacyjnego, uprawianego dla przyjemności. Jazda na łyżwach zyskała status popularnej rozrywki – niestety na tę przyjemność można było sobie pozwolić tylko zimą, gdy wodne zbiorniki były skute lodem. W pewnym momencie postanowiono coś na to poradzić.

rolki 4

Kto wymyślił łyżworolki?

Przeciętnemu, osiemnastowiecznemu użytkownikowi łyżew prawdopodobnie nie zaświtała w głowie myśl, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, nie musiałby żegnać się z ulubioną rozrywką na całą ciepłą część roku. Na szczęście taki szalony pomysł pojawiał się w myślach kolejnych wynalazców, którzy nie ustawali w wysiłkach, by stworzyć łyżwy poruszające się po „normalnym” gruncie. Zastąpienie ostrzy kółkami rzeczywiście mogło wydawać się szalonym pomysłem. Pierwszym, który eksperymentował z łączeniem butów i kółek, był John Joseph-Merlin. Ale tym, który jako pierwszy ułożył owe kółka w linii prostej, a więc w kształcie naśladującym wygląd płozy, był Louis Legrange. Stworzył taki projekt w 1849 roku, na potrzeby aktora operowego – który musiał udawać podczas przedstawienia, że jeździ na łyżwach, choć poruszał się po scenie. Ów model miał jednak dwie dość poważne wady: w tych pierwszych łyżworolkach można było poruszać się jedynie na linii prostej, do przodu i do tyłu, a poza tym bardzo trudno było się w nich zatrzymać.

Współcześnie znane łyżworolki to efekt bardzo długich prac i ciągłych ulepszeń pierwotnego pomysłu. To dosyć młody sprzęt sportowy, intensywnie udoskonalany jeszcze w ostatnich dekadach XX wieku. Przez długi czas były dostępne wyłącznie dla sportowców, względnie aktorów. Łyżworolki pojawiły się w sprzedaży komercyjnej w 1987 roku, a więc zaledwie 30 lat temu. Dopiero ostatnie pokolenia mają szansę oswajać się ze szczęśliwie udoskonalonym wynalazkiem, którego idea kiełkowała w głowach wynalazców już od drugiej połowy XVIII wieku. Idealnym akcesorium dodatkowym, które przyda się zarówno w zimowym, jak i letnim skatingu są sportowe skarpety Isenzo.

Skomentuj ten wpis